RSS
 

Domowy makaron, czyli wykwintnie

16 mar

WP_20170121_13_24_20_ProKiedyś nie wyobrażaliśmy sobie niedzielnego rosołu bez makaronu domowej roboty. Dziś, kiedy półki sklepowe uginają się od makaronów w różnych kształtach, kolorach i wyprodukowanych z różnych rodzajów mąk gniecenie domowego, klasycznego – pszennego makaronu stało się sztuką wręcz magiczną, o której pamiętają tylko nasze prababcie. Przecież łatwiej jest iść do sklepu i kupić paczkę równiutkiego makaronu za dwa złote, niż poświecić godzinę na samodzielne przygotowanie klusek do rosołu. Nie ukrywam, nam też się zdarza kupować sklepowy makaron, jednak smak domowego makaronu nie ma sobie równych i czasem sami zagniatamy ciasto i produkujemy swojski makaron – szczególnie do niedzielnego rosołu. Zapraszamy więc do wspólnego zagniatania i wałkowania.

Swojski makaron chłopaków

SKŁADNIKI:
0,5 kg mąki pszennej 650
2 całe jaja
1 szklanka ciepłej wody
1 łyżka soli
DODATKOWO:
mąka do podsypywania podczas wałkowania ciasta.

SPRZĘT:
duża miska,
sitko do przesiewania mąki,
stolnica lub odpowiedni blat,
wałek do ciasta,
lniana ściereczka,
deska do krojenia,
ostry nóż,
duży garnek z wrzątkiem,
durszlak.

WYKONANIE:
1. Pół kilograma mąki przesiewamy do miski. Do przesianej mąki wbijamy dwa jaja i całość zarabiamy ręką.
2. Do zarobionego ciasta dodajemy porcjami ciepłą wodę. Ciasto wyrabiamy do momentu, aż będzie odchodziło od ręki. Uwaga – gdy ciasto będzie zbyt zbite należy dodać trochę wody, natomiast gdy będzie zbyt luźne – dodajemy mąkę.
3. Zagniecione ciasto wyjmujemy z miski, kładziemy na stolnicy lub stole i bijemy je wałkiem przez około 5 minut – w celu napowietrzenia.
4. Tak przygotowane ciasto dzielimy nożem na cztery równe porcję. Z każdej porcji formujemy w rękach okrągły placek. Obsypujemy go z obu stron mąką.
5. Stolnicę oprószamy mąką. Na tak przygotowane podłoże kładziemy uformowany placek i wałkujemy, co pewien czas przekładając go na drugą stronę i podsypując mąką. Rozwałkowany placek powinien mieć grubość 2 – 3 milimetrów.
6. Rozwałkowane placki układamy na lnianej ściereczce do przeschnięcia.
7. Do dużego garnka wlewamy wodę, solimy i stawiamy na dużym gazie do zagotowania.
8. Przeschnięte placki – każdy osobno – zwijamy w dosyć luźny rulon. Każdy rulon przekrawamy pod skosem na pół
9. Każdą połówkę rulonu drobno kroimy – pod kątem
10. Pokrojony makaron rozrzucamy luźno by trochę przeschnął. Uwaga – Całkowicie wysuszony makaron (czas suszenia około 12 godzin) można z powodzeniem przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez kilka dni.
11. Przeschnięty makaron wrzucamy na gotującą się wodę w garnku. Po wrzuceniu zmniejszamy gaz pod garnkiem. Makaron gotujemy do miękkości – przez 5 – 10 minut.
12. Do garnka z ugotowanym makaronem wlewamy zimną wodę i natychmiast całość cedzimy na durszlaku. Odcedzony makaron przelewamy zimną wodą – w celu zahartowania. Uwaga – by makaron się nie sklejał, po wystudzeniu można go na chwilę zanurzyć w chłodnej wodzie z dodatkiem oleju i ponownie odcedzić.
13. Domowy makaron doskonale smakuje ze swojskim rosołem lub zupą pomidorową.WP_20170121_13_29_50_Pro

niedzielny rosół tylko z domowym makaronem

SEBA

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii obiad, PRZEPISY, WYKWINTNIE

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz