RSS
 

Knedle z truskawkami, czyli regionalnie

20 mar

WP_20170316_19_46_45_Pro_LI
Knedle, to duże kluski mączno-ziemniaczane podobne z wyglądu do kartaczy. Różnią się jednak od siebie składem ciasta. Kartacze przygotowujemy na bazie mąki ziemniaczanej, natomiast knedle są robione na mące pszennej. Zwykle, w Polsce knedle nadziewa się śliwkami, my jednak postanowiliśmy poczuć wiosnę na talerzu i zamiast zrobić jesienne knedle śliwkowe, zrobiliśmy wiosenne knedle wypełnione truskawkami. Zapraszamy do wspólnego lepienia wiosennych knedli.

Knedle z truskawkami

SKŁADNIKI:
0,5 kg ziemniaków
250 g mąki pszennej
50 g skrobi ziemniaczanej
2 jajka
szczypta soli
0,5 kg truskawek świeżych
2 łyżka masła
2 łyżka tartej bułki

SPRZĘT:
garnek do ugotowania ziemniaków,
praska do ziemniaków lub maszynka do mielenia,
duża miska,
drewniana łyżka do mieszania,
duża łyżka cedzakowa,
mała patelnia.

WYKONANIE:
1. Ziemniaki obieramy ze skórki, wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą i stawiamy na dużym gazie. Gdy ziemniaki się zagotują solimy je (około 1 łyżka), zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości.
2. Ugotowane ziemniaki odcedzamy od wody. Następnie przepuszczamy je przez praskę lub maszynkę do mielenia do dużej miski. Pozostawiamy do wystygnięcia.
3. Do ostudzonych ziemniaków dodajemy mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, dwa całe jaja i szczyptę soli. Całośc dokładnie wyrabiamy ręką na jednolitą masę.
4. W dużym garnku wstawiamy lekko osoloną wodę do gotowania.
5. Z wyrobionego ciasta odrywamy kawałki wielkości mniej więcej połowy pięści. Formujemy z nich kulę, którą następnie spłaszczamy. Na takim placku kładziemy truskawkę, lub dwie.
6. Zawijamy boki ciasta – zamykając w nim owoce i formujemy kulisty kształt knedla w rękach.
7. Knedle wrzucany do gotującej się wody w dużym garnku jednorazowo 5 – 10 sztuk w zależności od wielkości garnka. Kluski gotujemy w lekko osolonej wodzie, co pewien czas mieszając, na małym ogniu – około 5 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
8. Ugotowane knedle wyjmujemy z wody łyżką cedzakową i układamy na półmiskach.
9. w czasie kiedy knedle się gotują rozpuszczamy na patelni masło. Do rozpuszczonego masła dodajemy bułkę tartą i rumienimy ją przez około 5 minut.
10. Zrumienioną bułką polewamy knedle.

knedle z truskawkami – poczuj wiosnę na talerzu

PRZEMO

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii kolacja, obiad, PRZEPISY, REGIONALNIE

 

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz